Princ Wolfgang a princezna Gabrielle von und zu Liechtenstein navštívili ve čtvrtek 3. října obec Strání. Využili tak soukromého pozvání manželů Thomase a Evy Dänemark (rozené Houstové), která je místní rodačka dlouhodobě žijící ve Vídni, srdcem ale zůstává věrnou Stráňankou. Během návštěvy navštívili hosté ve Strání hned tři místa, která jsou s rodem Lichtenštejnů spjata. Jejich kroky zamířili do sklárny Květná 1794, kostela Povýšení svatého Kříže a na lovecký zámeček.

Jako první se dostala na řadu sklárna, kde vzácné hosty uvítaly děti ze základní umělecké školy pod vedením ředitelky Anny Přikrylové. Následně si princ s princeznou prohlédli novou muzejní expozici, která byla instalována ve sklářské vile zcela nedávno. Panely připomínající historií i výstavu historického skla oba návštěvníci ocenili. „Je důležité si neustále připomínat historii. Já sám jsem netušil, že z našich předků to byl právě Alois I., kdo sklárnu založil. Líbí se mi také výstava historického skla, jsou zde opravdu překrásné kousky,“ vyjádřil uspokojení princ Wolfgang během přehlídky.
Největší dojem však na všechny zúčastněné udělala samotná exkurze do ruční výroby skla. Princezna Gabriella si dokonce vyzkoušela foukání skla. Oba zástupci rodu Lichtenštejnů projevili obrovský zájem o každý detail výroby. Postupně s velkým zaujetím prošli všemi částmi výrobního procesu. Princ ani princezna nešetřili slovy uznání. „Nikdy jsem ruční výrobu skla neviděl. Netušil jsem, kolik úsilí musí být vyvinuto, aby ručně vyrobená sklenice mohla sloužit svému účelu,“ konstatoval princ Wolfgang, který v letošním roce oslaví už své devadesáté narozeniny.

„Bylo pro nás velkou ctí uvítat tak vzácnou návštěvu. Princ i princezna se skutečně zajímali o osudy sklárny,“ vyjádřil svou radost Josef Anovčín, výkonný ředitel sklárny.
Následně se výprava přesunula také na krátkou zastávku ve farním kostele Povýšení svatého Kříže, který byl původně postaven na místě starobylého kostela a hřbitova v roce 1748 držitelem panství knížetem Václavem z Lichtenštejna. I když byl tento kostel zničen při požáru v roce 1893 a byl nahrazen novou stavbou, během prohlídky zavzpomínali zúčastnění právě na bývalé majitele Lichtenštejnského panství, kteří obec v mnohém zvelebili.
Poslední stanovištěm, kam návštěva zavítala, byl lovecký zámeček, kterému dal současnou renesanční podobu Gundakar z Lichtenštejna někdy po roce 1650. Zámeček slouží v současné době jako restaurace a ubytovna, nechybí sály a prostory pro pořádání sešlostí či oslav.
Wolfgang z Lichtenštejna (německy Wolfgang von und zu Liechtenstein, se narodil v roce 1934 jako čtvrté dítě a druhý syn knížete Karla Aloise z Lichtenštejna a jeho manželky Alžběty z Urachu. V letech 1996-2001 byl velvyslancem Lichtenštejnského knížectví ve Švýcarsku. V roce 2010 jej panující kníže Hans Adam II. vyznamenal Velkým křížem Řádu za zásluhy jako věrného obhájce zájmů vlasti a vládnoucího domu a také za jeho významný přínos k rozvoji země. Je členem správní rady organizace přátel Jad vašem v Lichtenštejnsku.
Princezna je původem hraběnka Gabriela Basselet de la Rosée (* 1949) a je dcerou hraběte Františka Xavera Basseleta de la Rose a jeho manželky Eleonory z Lobkovic. Společně mají dvě děti, princeznu Stephanie Alžběta Eleonora (* 1976) a Leopolda Františka Karla (* 1978).