Novinky

Nový impulz pro sklárnu v Květné

Nový impulz pro sklárnu v Květné

Neuvěřitelných 230 let zkušeností má za sebou jedna z nejdéle fungujících skláren v Česku Květná 1794. A tímto číslem ani zdaleka nekončíme!

Přestože se situace sklárny Květná 1794 jevila koncem roku 2023 kvůli cenovému nárůstu energií jako bezvýchodná, díky vstupu nového investora k jejímu zavření nedošlo. S plánem na záchranu prémiového ručně vyráběného skla přišla ryze česká holdingová společnost AF Group z Hodonína a firma MHS & Partners. „Znovuspuštění výroby pod novým majitelem jsme úspěšně zahájili v pondělí 5. února. Všichni máme radost, že tradice ruční výroby, broušení, malování i leptání skla, zůstává zachována,“ potvrdil Marek Mikláš, ředitel sklárny.

Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku byla postavena a provozována od roku 1794 Aloisem I. z Lichtenštejna. Průběžně prošla rukama řady majitelů, kteří sklárnu postupně kvalitativně posunovali až do její současné podoby. Od roku 2011 provozovala sklárnu společnost Cerva Bohemia. Pod vedením majitele Lubomíra Cervy se pojem prémiově vyráběného skla sklárny Květná 1794 rozšířil do povědomí nejen v Česku, ale také do 65 dalších zemí světě.

Nový majitel má v plánu dobré jméno českého skla dále šířit a cílit také na nové trhy. „Záchrana sklárny je z našeho pohledu mimořádnou příležitostí k uchování tradičního řemesla, které je proslulé po celém světě. Sklárna je navíc silně spjatá s místním regionem a je tu vnímána jako tradiční a dlouholetý zaměstnavatel,“ vysvětlil hlavní důvody koupi Josef Anovčín, výkonný ředitel holdingu AF Group.

V této chvíli sklárna pokračuje v produkci ručně vyráběného skla pod vedením původního ředitele Marka Mikláše. Ten je se závodem spjatý od roku 1992, kdy sem nastoupil jako sklářský učeň. Současnou situaci hodnotí optimisticky. „Věříme, že nový majitel přinese sklárně nejen nové možnosti v oblasti vývozu skla, ale také zkušenosti a nové impulzy,“ zhodnotil současný stav Marek Mikláš.