HISTORIE

 

Sklárna v Květné je jednou z nejdéle fungujících skláren na našem území. Postavena byla v roce 1794, založil ji kníže Alois I. z Lichtenštejna. Lokalita pro výstavbu byla vybrána velmi pečlivě v centru bukových lesů nedaleko Uherského Ostrohu na samé hranici se Slovenskem. Zde, v katastru obce Strání, nalezišti kvalitního sklářského písku, nabídla huť vybavená dvěma tavícími pecemi práci lidem z blízkého okolí i z ostatních lokalit lichtenštejnských panství, ze Slovenska či Rakouska.

Sklárna se nejprve soustředila hlavně na výrobu tabulového a nejrůznějšího užitkového stolního skla. Kvalitnější a exkluzivnější druhy skla začíná vyrábět až od poloviny devatenáctého století, kdy se jejím majitelem stává rakouský podnikatel Josef Zahn. Jeho syn, Emanuel Zahn, přistavuje další sklářskou pec a zavádí výrobu jemného křišťálového skla zdobeného broušením a rytím.

Právě Emanuel Zahn přivedl zkušené skláře, kteří s sebou přinesli nové techniky a způsoby zpracování skla. To vedlo nejen k rapidnímu zlepšení kvality výrobků a celkové modernizaci, ale také k rozšíření sortimentu podle výtvarných impulsů z vídeňských uměleckých kruhů. V souvislosti s tím se také v roce 1894 mění název sklárny a začíná se užívat místní název Květná (Blumenbach). Toto jméno se brzy stává puncem kvality a je vyhledávané na světových trzích.

Firma Zahn & Göpfert zřizuje vzorkovny a dispoziční sklady v Londýně, Paříži, Berlíně i Hamburku a vystavuje na světových veletrzích. Jako druhá sklárna v Evropě zavádí Květná dekoraci leptáním již v roce 1897. Různě dekorované stolní sklo se v té době vyváží vedle Evropy také do USA, Afriky i Austrálie.

Sklárna zachovala výrobu i v období první poloviny 20. století. Po zestátnění fungovala nadále, mezi lety 1961 až 1990 byla jedním ze závodů národního podniku Moravské sklárny v Květné. V této době zde pracují hlavně česko-slovenští skláři. Po roce 1989 dochází k několika majetkovým a vlastnickým změnám, mezi lety 2011 – 2018 patří sklárna do společnosti Crystalite Bohemia, kterou v roce 2009 založil podnikatel Lubor Cerva, aby koupil a znovu uvedl do provozu sklárnu s automatickou výrobou skla ve Světlé nad Sázavou. V roce 2011 kupuje i sklárnu v Květné, která po několik let synergicky doplňuje automatickou výrobu ve světelském závodě. Květná se tak vedle vlastní ruční výroby věnovala také dekoracím produktů z automatických linek světelské sklárny.

Po prodeji skláren ve Světlé nad Sázavou se Lubor Cerva rozhodl věnovat plně ruční výrobě českého křišťálu v nejvyšší možné kvalitě. V roce 2020 tak vznikla nová společnost, Cerva Bohemia a následně KVĚTNÁ 1794, které jsou v současné době provozovateli sklárny v Květné. Díky pevné vizi a na ní navázaným aktivitám se do povědomí lidí u nás (KVĚTNÁ 1794) i v zahraničí (Cerva Bohemia) dostala hodnota prémiového ručně vyráběného skla z České republiky.

Na sklonku roku 2023 se sklárna potýká s dlouhodobým dopadem skokového růstu cen energií a uvažuje se dokonce i o uzavření provozu. K tomu nakonec nedošlo a novým majoritním majitelem se stává ryze český rodinný holding AF Group z Hodonína a společnost MHS & Partners, sklárna tak ve výrobě ručního skla úspěšně pokračuje.

 

HISTORIE V BODECH

1794

Kníže Alois z Lichtenštejna zakládá sklárnu v obci Strání (dnes Strání-Květná).

1818

Vedení sklárny přebírá Isaac Reich, zakladatel sklářské dynastie Reichů. Pověst o sklárně se šíří za hranice regionu.

1850

Sklárnu kupuje Josef Zahn, vídeňský obchodník se sklem a podnikatel, který zde zakládá rodinný podnik. Sklárna se odpoutává od vlastnických vazeb na rod Liechtenštejnů. Společníky firmy Josef Zahn a spol. jsou Josef Zahn, Karel Zahn, Anton Zahn, Ignác Zahn, Franz Zahn a Emanuel Zahn. Jejich záměrem je přebudovat sklárnu ve světoznámý podnik se zaměřením na nápojové sklo prémiové kvality.

1894

Dochází ke změně názvu sklárny, začíná se používat místní název Květná (Blumenbach). Tento název se brzy stává puncem kvality a je vyhledáván na světových trzích.

1897

Firma Zahn & Göpfert zakládá výstavní síně a sklady v Londýně, Paříži, Berlíně a Hamburku a vystavuje na světových veletrzích. Jako druhá sklárna v Evropě sklárna začíná dekorovat leptáním.

1961

Sklárna se stává součástí závodů národního podniku Moravské sklárny Květná.

1990

Tento rok znamená konec znárodnění pro české sklářství. Sklárny v Květné jsou opět v soukromém vlastnictví.

2011

Jediným majitelem sklárny se stává Lubor Cerva. Sklárna se nejprve zaměřuje nejen na vlastní ruční výrobu, ale také na dekorování výrobků z automatických linek jiných výrobců.

2020

Vzniká značka KVĚTNÁ 1794 s cílem věnovat se ruční výrobě českého křišťálového skla v nejvyšší možné kvalitě, vrátit respektovanému řemeslu dobré jméno a zachovat jej pro další generace. Sklárna v Květné působí jako samostatný subjekt na českém trhu i v zahraničí – vyrábí a prodává své výrobky pod značkami Cerva Bohemia a KVETNA 1794.

2021

Sklárna dlouhodobě investuje do inovací. Ve druhé polovině roku přichází s novým složením skloviny – nově obohacené o titan. Díky tomuto lehkému kovu, který je naprosto zdravotně nezávadný, jsou její čiré výrobky ještě odolnější při zachování stejné lehkosti a pružnosti jako doposud.

2024

Na sklonku roku 2023 se sklárna potýká s dlouhodobým dopadem skokového růstu cen energií a uvažuje se dokonce i o uzavření provozu. K tomu nakonec nedošlo a novým majoritním majitelem se stává ryze český rodinný holding AF Group z Hodonína a společnost MHS & Partners, sklárna tak ve výrobě ručního skla úspěšně pokračuje.